הונאות נפוצות בעולם הקריפטו ואיך להימנע מהם

שילה ניר

14.5.19

5 דק' קריאה

רבות הפעמים בהן המטבעות דיגיטליים מגיעים לכותרות מסיבות שליליות כמו הונאות, איבוד מפתחות פרטיים, פריצות לזירות מסחר ועוד. הכותרות השליליות בנושא הובילו לתפיסה בציבור הרחב שהשוק כולו הוא הונאה, ואין כך הדבר. למעשה, גם בשווקי הנדל"ן, המט"ח והמניות יש המון הונאות. לכן חשוב שנבין מהן ההונאות ואיך אנחנו יכולים להימנע מהן.

הונאות גיוסי כספים

חלק גדול מעולם הקריפטו בשנים האחרונות זה תופעת גיוס הכספים (ICO) במהלך 2017-2018 גויסו מעל 15 מיליארד דולר בגיוס ראשוני. רוב הפרוייקטים כשלו עוד לפני שהטוקן שלהם יצא לזירת מסחר ורבים מהם התגלו כהונאה. הונאה נפוצה היא התחזות לחברה רצינית שמגייסת כספים לצורך מימוש הפרוייקטים שלה ולאחר שאנשים משקיעים בהם הם נעלמים, ובעולם הבלוקציין קשה מאוד להחזיר את הכסף.

 

כיצד תוכלו לזהות הונאה? בעזרת מחקר מעמיק

 • האם ה-Whitepaper  מועתק? נסו לקחת חלקים מרכזיים ממנו ולחפשם בגוגל.

 • האם צוות הפיתוח אנונימי? אם אינם אנונימיים, מה הניסיון הקודם שלהם? האם אנשים מוכרים בתעשייה ערבים להם? עשו חיפוש מעמיק ברשתות חברתיות על אנשי הצוות (נסו גם ב Linkedin).

 • האם יש להם מפת דרכים? האם הצוות הציג כיצד יגיע לחזונו? אם כן, האם הדרך שהתווה מסתמנת כריאלית והגיונית? בשביל להבין לעומק מה מפת הדרכים אומרת והאם היא הגיונית חשוב להבין את ה Whitepaper.

 • כמה אחוזים, מתוך סך המטבעות, מתכוון לקחת הצוות המפתח? לרוב הצוות יפרט כיצד יוקצו הכספים שיגויסו: לפיתוח, שיווק, שימוש ועוד. אם הצוות אינו מפרט זאת, זהו סימן אזהרה גדול.

 • קהילה -  טלגרם, טוויטר, יוטיוב, פייסבוק, GitHub. לבדוק האם לחברה יש קהילה סביבה והאם היא תומכת וחזקה.

 

הונאות זירות מסחר

ישנן זירות מסחר רבות המציעות מסחר ישיר במטבעות דיגיטליים בצורה לא מפוקחת. זירות אלו לרוב אינן יאפשרו מסחר בדולר/אירו, אלא מסחר במטבעות דיגיטליים בלבד. חלקן אכן פועלות מתוך רצון לתת ערך לסוחרים ולמשקיעים, אך חלקן מזהות נקודות חולשה וסוחטות מהן ערך ככל שביכולתן.

ניתן לזהות זירות כאלה לפי הגורמים הבאים:

 • עמלות משיכה גבוהות בצורה לא פרופורציונלית. אם  בשאר האתרים העמלות 1% ובזירת המסחר 5% זה צריך להיות נקודת אזהרה.

 • זיוף נפח המסחר – נפח המסחר הוא אינדיקציה לפעילות המשקיעים והסוחרים בזירת המסחר. זירות מסחר רבות מזייפות את נפח המסחר ויוצרות מצג שווא של פעילות מרובה על מנת למשוך משקיעים וסוחרים נוספים ובכך גורמות לאנשים לסחור אצלן ולהפסיד את כספם.

 • הרצת מטבעות (כמו הרצת מניות) – הבורסות הללו לעתים לוקחות חלק פעיל בהרצת מחירי מטבעות והבאה לקריסתם מיד לאחר מכן. הבורסה תשקיע כסף במטבע מסוים, המטבע יעלה ואנשים יראו שעולה ולכן ייכנסו, לאחר מכן הבורסה תמשוך את הרווחים מהמטבע ותביא לקריסה, בכך ערך המטבע יורד והלקוחות מאבדים את כספם.

 

ההמלצה שלנו:

לסחור רק בזירות מסחר גדולות ועולמיות שהביטחון שלהן מוכח. למשל: Binance, kucoin, bitfinex.

 

להימנע מ: HitBTC, Yobit, Cryptopia, BitForex.

 

הונאת פישינג (Phishing)

סוג הונאה בה מתחזים לסביבה מוכרת או רשמית על מנת לשאוב מאיתנו מידע (כגון פרטי התחברות) או כסף. הונאת פישינג היא ככל הנראה הנפוצה ביותר ופוגעת בציבור רחב יותר של אנשים. ישנם כמה סוגים של הונאות פישינג:

 • חלוקת מטבעות במתנה ברשתות חברתיות - תופעה נפוצה במיוחד בטוויטר ופייסבוק היא תופעת חלוקת המטבעות. נוכלים מתחזים לדמויות חשובות בעולם או בקהילת המטבעות הדיגיטליים ע"י שינוי שמם ומפרסמים פוסט שאומר: "שלחו לי 0.2 ממטבע מסוים ואשלח לכם ישר 1 שלם מאותו מטבע". להודעה תצורף הצהרה שמדובר בתרומה לקהילה או עידוד למשהו אחר, אך כמובן שה-0.2 מן המטבע (ולעתים אפילו יותר) לא יחזרו אליכם.

דוגמא לפרופיל פיקטיבי (שימו לב לשם ולשם המשתמש)

 • אפליקציות מזויפות לטלפון החכם - הונאה מסוג זה לרוב תקפה למחזיקי טלפון בעל מערכת הפעלה של אנדרואיד. בקצרה, האקרים מתכנתים אפליקציה אשר מתחזה באופן מוחלט לזו של ארנק דיגיטלי או זירת מסחר. לאחר שתיצרו ארנק חדש, או לחלופין תתחברו לזירת המסחר – להאקרים תהיה גישה מוחלטת למטבעות שלכם או לכסף שלכם שבבורסה. לרוב בכל אתר של החברה יש קישור להורדת אפליקציה וניתן להוריד מהקישור וכך להיות בטוחים יותר.

 • התחזות לאתר אינטרנט - באופן דומה לאפליקציה מזויפת, האקרים מזייפים גם אתרים. כלומר, הם משתלטים על דומיין (כתובת אתר) שנראית דומה לזו שאנחנו מכירים או רוצים להגיע אליה, ומציגים אתר שזהה לחלוטין למקורי שאנחנו אמורים להכיר. ע"י פרסום ממומן בגוגל או דרכים אחרות, הם מצליחים למשוך משתמשים לאתר שלהם, וכך גונבים את שם המשתמש שלהם או המפתחות הפרטיים.

כתובת זדונית (שימו לב לנקודות מתחת לאות n)

הכתובת אמיתית

כתובת מזוייפת, אבל האתר נראה בדיוק אותו דבר

כיצד נמנעים מהונאת פישינג של אתר אינטרנט?

 • שמרו בסרגל המועדפים את האתרים בהם אתם משתמשים בתדירות גבוהה.

 • במידה וזוהי כניסתכם הראשונה לאתר מסוים, אמתו את כתובתו בצורה זהירה.

 • הוסיפו מאמת דו-שלבי לכל חשבונותיכם. במקרה שפרטיכם נגנבו, זוהי יכולה להיות שכבת האבטחה שתציל אתכם.

 

אי-מיילים מזויפים

הונאת פישינג נוספת תהיה התחזות לזירת מסחר / מפתחי ארנק בכתובת האי-מייל שלכם. במקרה כזה, כתובת המייל ממנה תישלח ההודעה תהיה דומה מאד לזו המקורית, ותבקש מכם להתחבר במהרה לחשבונכם או לארנקיכם בעקבות עדכון, או התראת אבטחה כלשהי. לעתים אף יבקשו ישירות את פרטי המשתמש שלכם או את המפתחות הפרטיים.

זכרו שעליכם לוודא היטב את כתובת המייל ממנה קיבלתם את ההודעה. בנוסף, דעו כי אף זירת מסחר או ארנק לעולם לא יבקשו מכם לשלוח את פרטיכם.

הונאת פרמידה

הונאת פרמידה היא הונאה בה ראש ההונאה משכנע אתכם להשקיע בקרן ההשקעות (הפיקטיבית) שלו, עם הבטחת תשואה גבוהה משמעותית מיתר השווקים. במידה ומשקיעים מעוניינים בהשקעה שלהם בחזרה או במשיכת התשואות, הכסף של המשקיעים החדשים מוזרם אליהם, כאילו הוא תשואה מוצלחת של ראש ההונאה.

התשואה מהפנטת משקיעים למשוך משקיעים חדשים (חברים ומכרים), וכך יכולה לגדול לממדים עצומים. מודל זה כמובן אינו בר קיימא שכן בשלב מסוים הקושי לשכנע משקיעים חדשים להשקיע גדל, משקיעים וותיקים ימשכו כספיהם בסכומים העולים על ההשקעות החדשות, או שלמקדם ההונאה יגמר תקציב שיווק החלומות להתעשרות.

כשזה קורה, המגדל קורס ורוב המשקיעים מאבדים את כל כספיהם, כולל "התשואה" שהרוויחו עד כה (במידה ולא משכו אותה ושבכלל נתנו להם למשוך אותה).

 

כיצד מזהים הונאת פירמידה?

ישנן מספר שאלות שעליכם לשאול את עצמכם על מנת להבין האם זהו מודל פירמידה: האם התשואה החודשית המובטחת גבוהה משמעותית מתשואה סטנדרטית המתאימה לאותו שוק? האם מובטחות תשואות יומיות או שבועיות? לרוב אין תשואות יומיות או שבועיות והדבר צריך לעורר חשד. האם יש קשר בין מודל השיווק לבין גודל התשואה? קשר כזה יצביע על פרמידה.

היכן החברה רשומה? מי עומד מאחוריה? האם יש לכך הוכחות חד משמעיות? לבדוק לעומק ולאמת פרטים.

בדיקות מעמיקות באינטרנט על החברה (לא באתר החברה) לבדוק באתרי ביקורות, לשאול אנשים ולחפש סימנים מחשידים.

מקווים שלמדתם מהמאמר הזה ושתוכלו לזהות הונאה כשתראו אותה. שתפו את החברים שלכם שגם הם יוכלו ללמוד להגן על עצמם ונשמח שתשלחו לנו הודעה במידה ויש שאלות ונעזור לכם.

 

תודה שקראתם,

קהילת קריפטו ישראל.

רוצה לקבל עוד מידע שווה בחינם?

הירשם לאתר ותקבל מאיתנו למייל סרטונים שהם חלק מקורס מקיף ועוד מידע - בחינם

***אנחנו מבטיחים לא לחפור***

העמוד הזה נוצר באחריות והגינות כלפי המשתמשים בו תוך שמירה על חוק הספאם וחוק ההגינות לצרכן.

מה זה אומר, קורסים באינטרנט?

קורס אינטרנטי הוא מקבץ סרטונים שמעבירים חומר לימודי בצורה מסודרת למידה באינטרנט מאוד פופולרית בשנים האחרונות בגלל שהיא חוסכת זמן, כסף,
ומשמעותית נוחה יותר מלמידה בקורס פיזי

* אנחנו לא יועצים פיננסים, ואין בלראות בקורס או בכל מה שכתוב באתר המלצה להשקיע או לעסוק בכל אופן שהוא בביטקוין או בשאר מטבעות וירטואלים.

 צור איתנו קשר במייל shilorrbitcoin@gmail.com