4 דק' קריאה

כל מה שצריך לדעת על מיסוי ביטקוין ומטבעות וירטואלים

אור עפג'ין

6.5.19

אין ספק שעניין המיסים והרגולציה על המטבעות הוירטואלים זה דבר שבוער בכולנו. איך מחשבים? לפי מה? ועוד במיוחד לאחר השנה הקשה שהייתה לשוק לאחרונה. בדיוק בגלל זה אני מביא לכם את המאמר הבא, שנכתב על ידי רו"ח חנן אהרנפלד, כדי להבהיר את הדברים כמה שניתן.

מס רווח הון או מס שולי (כמו על משכורת)?​

אין מה לעשות , מיסים הם חלק בלתי נפרד מחיינו, כל אחד מגיע לשלב בחייו בו הוא צריך לקרוא על מיסים, כדאי להבין איך משלמים אותם, ואיך זה עובד. זה ידע שתוכלו לנצל לטובתכם.

לכל הכנסה, בין אם ממשכורת, מריבית, או משכר דירה, יש צורת התחשבנות אחרת עם מס הכנסה, וע"פ רוב, יש לה גם שיעורים שונים לפיהם מחושב המס עליה. נהוג לעשות הבחנה בין הכנסה אקטיבית להכנסה פאסיבית, כי הן ממוסות באופן שונה.

הכנסות מעסק או משכר עבודה הן הכנסות אקטיביות, הן ממוסות ע"פ מדרגות המס המוכרות לנו מהמשכורת, וברמת הכנסה גבוהה, הן יכולות להגיע עד כדי שיעור של כ- 50% . במדרגות המס (או שיטת המיסוי דיפרנציאלי), ככל שההכנסה גבוהה יותר, כך המס עליה גבוה גם כן.

הכנסה פאסיבית (הקרויה גם הכנסה הונית), היא אינה מעבודה, היא יכולה לנבוע למשל ממכירת נכסים (הון, כמו נדל"ן). בהכנסות פאסיביות, ביחס להכנסות אקטיביות, שיטת המיסוי שונה, המס אינו מטפס ככל שההכנסה מטפסת, אלא ממוסות בשיעור קבוע של  25% הקרוי שיעור מס רווח הון.

הכנסתו של  אינדיבידואל שכיר ממוצע, בד"כ תתחלק לחלק אקטיבי כמו משכורת, שימוסה לפי המדרגות, ואם יש לו רווחים והכנסה גם ממכירת מניות, היא תמוסה כהכנסה הונית פאסיבית. אם כך, איך ממסים פעילות במטבעות דיגטלים, כמו מסחר בביטקוין בבורסה? ע"פ חוזר מס הכנסה שפורסם בינואר 2018, רווחים שהרוויח יחיד ממסחר במטבעות דיגיטליים, כל עוד הם נעשו בצורה שאינה עולה לכדי עסק, ממוסים כרווח הון בשיעור קבוע של  25%.

אז, האם עדיף לנו לשלם מס לפי מדרגות מס הכנסה? או אולי  עדיף לנו לשלם מס רווח הון בשיעור 25%?

השאלה "איזה מס נשלם על רווחים ממסחר בקריפטו?" היא בסיסית, והיא נשאלת די הרבה לאחרונה, ולמרות זאת, התשובה לא כל כך פשוטה ותלויה בכל מיני גורמים, לא ישר רצים לשלם את המס. שיעור המס שנשלם הוא תוצאה של אופי הפעילות שקיימנו. אם התנהלנו כעסק (נגיד, עסק בביטקוין), המס יהיה כמס על הכנסה אקטיבית. את מעשינו איננו יכולים לשנות בדיעבד, וכמו שתוצאות פעילות שהתרחשה בעבר הן מוחלטות, כך, ע"פ רוב, גם משטר המס שיוחל יהיה מוחלט, ואינו ניתן לבחירה.  אולם, למרות זאת, נוכל לתכנן מראש פעילויות שטרם התרחשו, כדי להטיב עם משטר המס שיוחל עליהן. כן, ניתן לתכנן את המס קדימה!

קורס מיסוי קריפטו

איך לייצר דוחות מס לרואה חשבון ללא עלות

נתכנן את פעילותנו במטבעות דיגיטליים בצורה כזאת, שייגזר עלינו שיעור מס נוח ואופטימלי, וכך נימנע מראש מתאונות מס (מקרים בהם תוצאת המס אינה אופטימלית, ואף מזיקה בשל תכנון לקוי). במידה ופעילותנו עולה לכדי עסק, לא רק שנשלם מס לפי מדרגות (של עד 50%), יתכן שנשלם גם ביטוח לאומי על הרווח (הרווח הוא החייב במס). ובנוסף, יתכן, שנאלץ לשלם גם מע"מ בשיעור של 17% (לעיתים ללא אפשרות לקזז הוצאות). זאת מכה קשה, תאונת מס אמיתית.

אם כך, לפי הפסקה לעיל, מסלול המיסוי להכנסה מעסק לא נשמע כל כך אופטימלי, מאחר ויש הרבה מיסים לשלם. לעומתו, מסלול הכנסה מרווח הון, ממוסה באופן אחיד וקבוע ובשיעור של 25%, ללא חבות ביטוח לאומי ומע"מ. 


השוואת שיעורי מס על פעילויות במטבעות דיגיטליים כמו ביטקוין

בתרשים הבא ניתן לראות תצוגה ויזואלית השוואתית של שיעורי המס במסלולים השונים. 

באדום, ניתן לראות קירוב גרפי של שיעור המס האמיתי החל על יחיד, נקרא לו מס אפקטיבי או מס ממוצע (מס על הכנסה מעסק וגם ממשכורת). מאחר וליחיד יש מדרגות שונות, ובנוסף יש לו גם זיכויים ממס, הוא אינו משלם מס בפועל על הכנסה נמוכה של כ-5000 ש"ח ראשונים בחודש. הזיכויים עולים על המס. שיעור המס הממוצע בפועל מעט נמוך יותר מהמדרגות עצמן, וכל שיחיד עולה בהכנסתו, כך מטפס ממוצע המס החל על הכנסתו.

 

אם ככה, איזה מס עדיף לנו לשלם? מס רווח הון או מס שולי?

מהגרף הבא, עולה כי בכל רמת הכנסה, המס המינימלי הכדאי לנו שונה, גרף המס המינימלי סומן בצהוב.

כאשר ההכנסות מעבודה נמוכות (נניח כי לא עבדנו השנה), עדיף לנו לשלם מס שולי על רווחים ממטבעות דיגטליים כי ממוצע המס השולי נמוך מ25%, ובמידה והכנסתנו מרווחים ממטבעות דיגטליים גבוהה (בצירוף שכר עבודה), נעדיף לשלם מס רווח הון כי הוא נמוך מגרף המס השולי הממוצע.

 

ישנה נקודה, בה אנו אדישים בין מסלול מיסוי לרווח הון לבין מסלול מיסוי להכנסה מעסק (מבחינת מס הכנסה בלבד, ולאנשים שונים מדובר בנקודות שונות). זאת אומרת שמתחת לרווח בסכום זה, עדיף לנו להיות ממסווגים כעסק, ומעל סכום זה מסווגים כבעלי הכנסה הונית. מאחר ובמציאות מוטלים על בעל העסק מיסים שונים (מעמ+ביטוח לאומי), הרווח הכדאי לסיווג הכנסה עסקית ממטבעות דיגטליים יורד אל מתחת ל100 אלף ₪ לשנה, בהחלט לא הכנסה גבוהה, ולא מצדיקה להיחשף למיסים גבוהים.

מעבר לרווח של 100 אלף ₪ לשנה, יהיה עדיף לנו להתמסות במסלול המיסוי רווח הון. אם נוסיף לכך, כי לאותו אדם יש גם משכורת בנוסף על רווח ההון, ההכנסה מרווח הון ממטבעות דיגיטליים הכדאית עבורו אפילו תפחת עוד יותר אל מתחת ל100 אלף ש"ח לשנה. 

 

באמצעות תכנוני מס אחרים, ניתן לייצר מצבי מיסוי שונים, שיכולים להיות כדאיים עבור אנשים עם אופי פעילות ורמת הכנסה שונה. חשוב, בטרם פונים להתחיל פעילות שיכולה להיחשב כעסקית, להתייעץ עם רואה חשבון המתמחה במטבעות דיגטליים, ולתכנן את הצעדים קדימה.


 

(*) הדיון עוסק ביחידים, שאינם חברות, הגרף הינו סכמטי, ואינו מייצג במדוייק את שיעורי המס וההכנסה.

נכתב ע"י רואה חשבון חנן אהרנפלד, שותף במשרד רואי חשבון ויצמן אהרנפלד המתמחים בליווי והקמת עסקים בסביבת מטבעות דיגטליים וכן במיסוי יחידים ועסקים בפעילות במטבעות דיגטליים המעוניינים לדווח ולהגיש דוחות מס למס הכנסה.

hanan@vetax.co.il   | WWW.CPA-CRYPTO.CO.IL   | 050-6505-149

קורס מיסוי קריפטו

איך לייצר דוחות מס לרואה חשבון ללא עלות

רוצה לקבל עוד מידע שווה בחינם?

הירשם לאתר ותקבל מאיתנו למייל סרטונים שהם חלק מקורס מקיף ועוד מידע - בחינם

***אנחנו מבטיחים לא לחפור***

העמוד הזה נוצר באחריות והגינות כלפי המשתמשים בו תוך שמירה על חוק הספאם וחוק ההגינות לצרכן.

מה זה אומר, קורסים באינטרנט?

קורס אינטרנטי הוא מקבץ סרטונים שמעבירים חומר לימודי בצורה מסודרת למידה באינטרנט מאוד פופולרית בשנים האחרונות בגלל שהיא חוסכת זמן, כסף,
ומשמעותית נוחה יותר מלמידה בקורס פיזי

* אנחנו לא יועצים פיננסים, ואין בלראות בקורס או בכל מה שכתוב באתר המלצה להשקיע או לעסוק בכל אופן שהוא בביטקוין או בשאר מטבעות וירטואלים.

 צור איתנו קשר במייל shilorrbitcoin@gmail.com