7 עובדות מעניינות שלא ידעתם על ביטקוין

אור עפג'ין

28.4.19

4 דק' קריאה

אז אולי אתה חדש בביטקוין ואולי לא, תמיד כיף לשמוע כמה עובדות מעניינות על ביטקוין. 

1. המוצר הראשון שנמכר עבור ביטקוין היה... פיצה!

ב 22 למאי 2010 אדם בשם לזלו הנייז הציע 10,000 ביטקוין למי שיקנה לו 2 מגשי פיצה. לזלו היה כורה ביטקוין ובאותה תקופה כריית ביטקוין הייתה מאד זולה. בסופו של דבר מישהו נענה להצעה וקנה ללזלו 2 מגשי פיצה ובתמורה לזלו העביר לו 10,000 ביטקוין- שאז ערכם היה מוערך ב 30$. 
עד כמה שזה נשמע עובדה מצחיקה, יש לה גם חשיבות רבה, שכן זו הפעם הראשונה שבה ניתן לביטקוין ערך אמיתי- הוא שימש ככסף שמישהו היה מוכן להחליף במוצר (במקרה שלנו פיצה).

2. כשאומרים לכרות ביטקוין הכוונה היא לא באמת לכרייה באדמה

אם חשבתם שביטקוין צומח על העצים או נמצא עמוק מתחת לאדמה, אז תחשבו שוב. כשאומרים שיש אנשים ש"כורים" ביטקוין הכוונה היא לאנשים שמחזיקים מחשבים חזקים מאד שכל מה שהם עושים 24/7 זה לייצר ביטקוין- ולא כולם מצליחים גם- לרוב למי שיש מחשב חזק ומהיר יותר יש סיכוי טוב יותר. הכינוי "כריית ביטקוין" נוצר בגלל שבתהליך נכנס ביטקוין חדש, ממש כמו שאנשים שכורים זהב מכניסים זהב חדש לשוק הזהב העולמי.

3. ביטקוין הוא משאב מוגבל

נכון למועד כתיבת מאמר זה, יש בערך 17.5 מיליון ביטקוין שמסתובבים ברחבי העולם. כל 10 דק' בממוצע נוצרים מטבעות חדשים (בתהליך הכרייה) והם מתווספים לחבריהם הוותיקים יותר. ברגע שנגיע למצב שבו יש 21 מיליון ביטקוין, לא יהיה יותר אפשרות לכרות ביטקוין (ואין אף אחד שיכול לעקוף את זה- ככה בנוייה המערכת של הביטקוין).

4. ביטקוין - תשמרו עליו טוב

בהקשר למה שאמרנו מקודם, אם חשבתם שיש רק 21 מיליון ביטקוין, האמת היא שיכול להיות אפילו פחות. יש מצבים שבהם אפשר לאבד (לצמיתות) ביטקוין. כן כן, יש מקרים שבהם ביטקוין יוצא מהמערכת ולא יכול לחזור אליה שוב. למשל אם אתם מעבירים ביטקוין לכתובת ארנק לא קיימת, הביטקוין נשלח לשום מקום ובעצם יוצא מהמערכת. אם שכחתם את המפתח הפרטי שלכם ואין לכם אפשרות שיחזור בצורה כזו או אחרת, הביטקוין שלכם יישאר בארנק הזה לנצח בלי יכולת לצאת משם לעולם (או לפחות עד שתמצאו שוב את המפתח הפרטי שלכם) ובעצם כך הוא לעולם לא יהיה בשימוש יותר. אז השתמשו בביטקוין שלכם בזהירות יתרה, והקפידו לגבות במקומות בטוחים העתקים של המפתחות הפרטיים שלכם.

5. אף אחד לא יודע מי יצר את הביטקוין

אף אחד לא יודע מי יצר את הביטקוין. כל מה שיודעים על מי שיצר את הביטקוין זה שם- סאטושי נאקמוטו. אנחנו אפילו לא יודעים אם זה כינוי או שם אמיתי. בכל אופן, אף פעם לא מצאו אותו ועד עכשיו אף אחד לא יודע מי זה. היו אנשים שטענו שהם סאטושי נאקמוטו וניסו להוכיח זאת, אז הטענות שלהם התגלו כשקריות.

למרות שבפרופיל שלו באתר שהיא חבר בו הוא תיאר את עצמו כזכר בן 37 מיפן, רבים מאמינים שהמוצא שלו הוא אמריקאי או אנגלי, בגלל האנגלית המצויינת שלו. עוד עובדה שתומכת בזה היא שבבלוק הראשון (שאותו כרה סאטושי) היה מקודד אזכור לכותרת מעיתון The Times של לונדון.

6. חשבתם שביטקוין הוא אנונימי? תחשבו שוב

הרבה נוטים לחשוב שביטקוין זו צורה אנונימית להשתמש בכסף- וזה נכון חלקית. עסקאות הביטקוין נרשמות על הבלוקצ'יין, שזה מעין פנקס רשומות שמציין את ההיסטוריה של מי העביר למי וכמה. כשאתם מעבירים ביטקוין למישהו אחר, אין אזכור של השם שלכם והשם של מי שהעברתם אליו. הדבר היחידי שנרשם שקשור אליכם זה המפתח הציבורי שלכם (בביטקוין יש מפתח ציבורי ומפתח אישי- תחשבו על זה כמו כתובת המייל שלכם=מפתח ציבורי, והסיסמא למייל=מפתח אישי. כשאתם שולחים מייל אנשים רואים את כתובת המייל שלכם אבל אין להם מושג מה הסיסמא שלכם) והוא פשוט רצף רנדומלי של מספרים ואותיות באנגלית. אבל חכו... הבלוקצ'יין זמין לכולם ולכל אחד יש גישה אליו ויכול לראות עסקאות שנעשו בעבר, אז אם מי שהעברתם לו או העביר לכם יודע מי אתם, לאחר ההעברה הוא יודע גם את הכתובת שלכם והוא יכול לראות את כל העסקאות שעשיתם וכמה כסף יש לכם באותו ארנק.

7. אפשר לקנות עם ביטקוין

הרבה עסקים לאחרונה מוסיפים את האפשרות לשלם עם ביטקוין. למשל אתר Shopify, פלטפורמת חנויות אינטרנטיות, נותן אפשרות לבעלי אתרים להוסיף קבלת ביטקוין לאתרים שלהם. Microsoft גם מאפשרת להוסיף כסף לחשבון שלהם באמצעות ביטקוין. כמו כן באתר הזה ניתן למצוא רשימה של עסקים שמקבלים ביטקוין בארץ ובעולם.

אתר מגניב עם קונספט נחמד הוא Purse.io שמאפשר לך לקבל הנחות באמזון אם אתה קונה דרכו בביטקוין.

רוצה לקבל עוד מידע שווה בחינם?

הירשם לאתר ותקבל מאיתנו למייל סרטונים שהם חלק מקורס מקיף ועוד מידע - בחינם

***אנחנו מבטיחים לא לחפור***

העמוד הזה נוצר באחריות והגינות כלפי המשתמשים בו תוך שמירה על חוק הספאם וחוק ההגינות לצרכן.

מה זה אומר, קורסים באינטרנט?

קורס אינטרנטי הוא מקבץ סרטונים שמעבירים חומר לימודי בצורה מסודרת למידה באינטרנט מאוד פופולרית בשנים האחרונות בגלל שהיא חוסכת זמן, כסף,
ומשמעותית נוחה יותר מלמידה בקורס פיזי

* אנחנו לא יועצים פיננסים, ואין בלראות בקורס או בכל מה שכתוב באתר המלצה להשקיע או לעסוק בכל אופן שהוא בביטקוין או בשאר מטבעות וירטואלים.

 צור איתנו קשר במייל shilorrbitcoin@gmail.com