4.5 דק' קריאה

אור עפג'ין

3.5.19

אחת ולתמיד - ביטקוין - בועה או כסף לגיטימי?

המתנגדים לביטקוין טוענים שזה בועה, התומכים מנגד טוענים שזה ממש לא ושזה כסף לכל דבר ועניין. אז מי צודק? החלטנו לחקור את זה במאמר הבא.

בשביל להתחיל מאותה נקודה נגדיר קודם מה זה "בועה". כל אחד מגדיר בועה בצורה שונה, אבל הרוב מסכימים על זה שבועה זה מצב שבו נכס כלשהו עולה בערך שלו (במחיר שלו) במהירות ובחדות בלי שיש איזשהו בסיס נראה לעין או סיבה מוצדקת. בדר"כ העלייה החדה גורמת לאופוריה ותחושה של שגשוג, מה שגורם לעוד אנשים לקנות וזה רק מלבה ומחזק את העלייה. בסופו של דבר המחיר מגיע לנקודת תפנית, שבה אנשים מתחילים למכור את הנכס כדי לעשות רווחים. אז בדר"כ מתחילה הפאניקה. הנפילה במחיר מעוררת אנשים מהאופוריה והשוק נכנס למצב לחץ ופחד. הלחץ והפחד מחזקים את המכירה של הנכס והערך שלו צונח כמו שהוא עלה, במהירות ובחדות. 

עכשיו אחרי שהבנו מה זה בועה. נתחיל מלהציג את הטענות של כל אחד מהצדדים. 

למה נגד ביטקוין

למתנגדים לביטקוין יש מספר טענות. הם טוענים שהביטקוין לא ממשי ואין לא לגיטימציה, שההתלבהות מהביטקוין מוגזמת מידי, ואלה שגם מבינים בטכנולוגיה עצמה אומרים שהוא מיושן ואפילו עם פגמים.

נתחיל מהטענה שהביטקוין לא ממשי ואין לו לגיטימציה. הכוונה בכך היא שהביטקוין הוא נכס דיגיטלי מבוזר, ושאין אף אחד ששולט בו, לכן גם אין אף אחד שמגבה אותו. הכסף כפי שקיים כיום מגובה ע"י המדינות ובנקים שלהן, ועסקים מקבלים אותו ומכירים בו, אפשר לשלם בו מיסים, ויש הכרה כללית דבר שיוצר יציבות יחסית וביטחון. לגבי הביטקוין הדבר לא מאד נכון- אמנם יש עסקים שמקבלים ביטקוין כאמצעי תשלום אבל הרשויות לא נותנות לו לגיטימציה ועדיין לא מכירות בו בתור כסף לגיטימי ולכן הוא לא שמיש.

את הטענה שההתלהבות מהביטקוין מוגזמת הם מסבירים בכך שהביטקוין עלה כל כך הרבה שאנשים שנכנסים רוצים רק לעשות כסף. הם מחפשים פשוט לקנות ולמכור ביותר וככה לא באמת תומכים בטכנולוגיה ע"י זה שהם שומרים את הביטקוין או משתמשים בו למטרה שלשמה הוא נוצר. הם טוענים שהמצב הזה יוצר שוק לא יציב, וזו גם הסיבה שחלק מהמדינות מחרימות אותו.

יש כאלו שמכירים את הטכנולוגיה ואומרים שהיא מיושנת ועם פגמים שימנעו ממנה לעבוד לאורך זמן (לא נכנס פה לכל הפגמים- הם גם דורשים הבנה מעמיקה יותר של מה זה ביטקוין ואיך הוא עובד).

בגלל כל אלה טוענים אותם אנשים שלביטקוין אין עתיד ושהוא בועה שעתידה להתפוצץ או שכבר התפוצצה.

למה בעד ביטקוין

מנגד עומדים אלה שתומכים בביטקוין. הם טוענים שלביטקוין דווקא יש ערך ולגיטימציה, שהתנודתיות של של השוק זה דווקא דבר טוב ושההיסטוריה מראה שהוא לא בועה.

 

התומכים בביטקוין טוענים שלביטקוין יש ערך- הביזור שלו. הביזור של הביטקוין נותן לו כוח על הבנקים בזה שהוא מחזיר את הכוח לידיים של הלקוחות, האנשים הרגילים. אין אף גוף אחד שאחראי עליו ואי אפשר ליצור כמה ביטקוין שרוצים (יש רק 21 מיליון ביטקוין ולא יכול להיות יותר). לטענתם זה יתרון כי במתכונת הנוכחית עם הכסף הקיים- המדינות מדפיסות כסף מתי שבא להן ולא תמיד לפי מתי שצריך- וזה יוצר לפעמים עודף של היצע בלי התאמה לביקוש וככה נוצרת אינפלציה- ערך הכסף שלנו יורד בעצם כל הזמן. בביטקוין זה לא אפשרי כי יש כמות מוגבלת. בנוסף הם טוענים שאין צורך בבנק או מדינה שתגבה אותו בגלל איך שהוא בנוי. ההסכמה והאמון במערכת שהמשתמשים בה נותנים לה זה הגיבוי שצריך. ברגע שמספיק אנשים יאמצו את הטכנולוגיה הביטקוין יקבל גם תוקף עולמי ולא רק מקומי בקרב התומכים בו.

בנוסף הם אומרים שהתנודתיות של הביטקוין משחקת לטובתו, אנשים יודעים שהביטקוין הוא השקעה עם רמת סיכון גבוהה, ומי שמוכן לקחת את הסיכון אין בעיה שייכנס אליה- במיוחד בגלל שעם הסיכון הגבוהה באה התשואה (הרווחיות) הגבוהה גם כן. אנשים נכנסים לביטקוין כדי שבעוד כמה שנים הכסף שלהם יהיה שווה יותר. הם גם מציינים שעד כה, בכל שנות הקיום של הביטקוין, חוץ משנתיים בודדות, כל שאר השנים נסגרו בעלייה בערכו הכספי של הביטקוין ביחס למחיר בשנה הקודמת שלו. התומכים מציינים גם שעליות וירידות בשווקים זה משהו שכיח. גם בשוק ההון שלנו אנחנו חווים כל כמה שנים ירידות (למשל המשבר של 2008), אלה מצבים בלתי נמנעים של שוק בצמיחה, ועד עכשיו (חוץ מהירידה של השנה האחרונה שעוד לא ברור אם נגמרה או לא) כל ירידה של הביטקוין גרמה ליצירת בסיס גבוהה יותר בשביל לעלות אפילו יותר גבוה.

לסיום טוענים התומכים שהביטקוין הוא לא בועה, הוא פשוט שוק חדש וצעיר. הם משווים את הביטקוין לתחילת דרכו של האינטרנט, כשכל אתר נמכר במיליונים וכל רעיון קיבל מימון גם בלי שהיה בהכרח רעיון טוב. כמו שהייתה בועת הדוט קום, שבה הכל התפוצץ, הם לא מתכחשים לאפשרות שזה יקרה, אלא פשוט חושבים שזה עוד רחוק. וכמו שהאינטרנט למרות זאת עד היום חלק מאד משמעותי וחשוב בחיים שלנו, הם מאמינים שככה גם יהיה עם הביטקוין- בגלל החידוש והערך שהוא מביא.
הם מאמינים שהיום הזה עוד רחוק, מכיוון שאחוז האנשים שעוסקים בתחום המטבעות הוירטואלים בעולם מוערך ב 1% בערך. כפי שניתן לראות כאן ולפי מה שהם טוענים- בועת הדוט קום קרתה בשנת 2000 כשאחוז האימוץ של האינטרנט עמד על 5
%. לכן הם מאמינים שיש עוד כברת דרך ארוכה עד שמשהו כמו מה שקרה לאינטרנט יקרה- ובנתיים הם רוצים להרוויח מזה.

בנוסף הם טוענים שהביטקוין הוא לא בועה, כי בשביל שיהיה בועה הערך שלו צריך לעלות ללא סיבה. לטענתם הערך שלו עולה מסיבה מאד מוצדקת- הטכנולוגיה והחידוש הכלכלי שהוא מביא. בעולם שבו מדינות חוות אינפלציות ולא משנות את המערכת הכלכלית שלהן אלא פשוט יוצרת כסף חדש (שאין שום סיבה שהוא עוד כמה שנים לא יביא את המדינה למצב של אינפלציה) - צריך למצוא פתרון קבוע. בסופו של דבר, "זה הכסף שלנו" הם טוענים. הביטקוין מכוון לפתור את העניין הזה.

מסיבות אלה מאמינים התומכים שלביטקוין יש ערך ויש לו עתיד, וגם אם יש בועה והיא תתפוצץ, הוא ימשיך להיות חלק מהחיים שלנו וימשיך לצמוח, ממש כמו האינטרנט.

לסיכום

אז אחרי שחקרנו והבאנו טענות לכאן ולכאן, נשאר רק להבין - אז מי צודק?
אני חושב שאת התשובה לזה כל אחד צריך להחליט בעצמו- לא כי אני לא רוצה להגיד לכם מה אני חושב- אלא כי צריך להיכנס לתחום הזה כי אתה רוצה ולא כי מישהו אמר לך שהוא טוב. אותו דבר גם הפוך, לא להתנגד אליו כי מישהו אמר שהוא לא טוב. תעבור על המאמר הזה שוב ותחליט מה אתה חושב. חשוב שתדע גם שלא משנה מה אתה חושב, תמיד יהיה מישהו שיחשוב אחרת ממך. וכמו שעד היום בטח יש אנשים שמתנגדים לאינטרנט, תמיד יהיו אנשים שיתמכו או יתנגדו לביטקוין, בנקים שיחרימו ובנקים שיאמצו אותו, מדינות שיגבילו אותו ומדינות שיתמכו בו.

אם בא לך לשתף אותי בדעה שלך אתה מוזמן לשלוח לי הודעה למייל.

רוצה לקבל עוד מידע שווה בחינם?

הירשם לאתר ותקבל מאיתנו למייל סרטונים שהם חלק מקורס מקיף ועוד מידע - בחינם

***אנחנו מבטיחים לא לחפור***

העמוד הזה נוצר באחריות והגינות כלפי המשתמשים בו תוך שמירה על חוק הספאם וחוק ההגינות לצרכן.

מה זה אומר, קורסים באינטרנט?

קורס אינטרנטי הוא מקבץ סרטונים שמעבירים חומר לימודי בצורה מסודרת למידה באינטרנט מאוד פופולרית בשנים האחרונות בגלל שהיא חוסכת זמן, כסף,
ומשמעותית נוחה יותר מלמידה בקורס פיזי

* אנחנו לא יועצים פיננסים, ואין בלראות בקורס או בכל מה שכתוב באתר המלצה להשקיע או לעסוק בכל אופן שהוא בביטקוין או בשאר מטבעות וירטואלים.

 צור איתנו קשר במייל shilorrbitcoin@gmail.com