מונחים שחייב לדעת בעולם הקריפטו

שילה ניר

30.4.19

2.5 דק' קריאה

היי חברים,  היום החלטנו לעשות לכם קצת סדר בעולם המונחים והמילים מעולם הביטקוין וכתבנו לכם את המילון הקצר הזה שמרכז רק הדברים שאנחנו רואים כחשובים לאנשים מתחילים שנכנסים לעולם הביטקוין.

תהנו.

ביטקוין - המטבע הראשון והנפוץ ביותר המבוסס על בלוקצ'יין.

אלט\מטבע דיגיטלי - המונח אלטקוין הוא למעשה קיצור של Bitcoin Alternative ומתאר כל מטבע דיגיטלי מבוזר שאינו מטבע הביטקוין. האלטים הינם למעשה חלופות למטבע הביטקוין אשר מנסות לשפר, כל אחת בדרכה, לפחות מאפיין אחד של טכנולוגיית הביטקוין.

 

יוטיליטי טוקן/Utility Token - נקרא גם מטבע של אפליקציות או מטבע של משתמשים. יוטיליטי טוקן מספק גישה עתידית למוצר או שירות. זהו אמצעי נוסף לחברות המספק אפשרות לצמוח, להתרחב ולפתח פרויקטים על גבי בלוקצ’יין ודרך המאפשרת למשתמשים לרכוש גישה עבור השירות הספציפי וזאת בתמורה להנחה במחיר הרכישה הסופי של המוצר.

 

פיאט - הכסף כפי שהוא מוכר לנו כיום. זהו כסף בגיבוי ממשלתי דוגמת השקל, הדולר או היורו.

חוזה חכם - חוזה חכם שנכתב על ידי קוד במחשב. בדרך כלל החוזה שקוף וגלוי לכולם ולא ניתן לשנות אותו לאחר כתיבתו. בחוזה רשומים כל הפרטים הנוגעים ספציפית לאותו חוזה.

ארנק - תכנה שמטרתה לשמור מפתחות פרטיים ולהשתמש בהם על מנת לחתום על העברות על ידי המשתמש ולשדר אותן לרשת הבלוקצ'יין. 

כתובת ארנק - כתובת ביטקוין היא רצף של 26-35 אותיות ומספרים, המייצגים יעד שיכול לקבל תשלומים (טרנזקציות) ברשת הבלוקצ'יין. כתובות ביטקוין מתחילות בספרה 1 או בספרה 3.

ביזור - תהליך של חלוקה מחדש ופיזור סמכויות ותפקידים אשר מרוכזים בידי סמכות מרכזית או נמצאים במיקום מרכזי. זהו תהליך הפוך לריכוזיות אשר נמדד באופן יחסי למצב אחר. ביזור בעולם המחשבים מתייחס ליכולת טכנית ולדרך בה מבוצע החישוב ולמיקום הנתונים. אחסון מבוזר מתייחס לרשת בה נשמרים נתוני המשתמשים על גבי קבוצה של שרתים ברשת.

הוכחת עבודה/PROOF OF WORK  - אמצעי כלכלי למניעת רמאות או פגיעה ברשת תקשורת, באמצעות דרישה להוכחה של ביצוע עבודת מחשוב לפני אישור הבקשה. מאפיין עקרוני של פונקציית הוכחת עבודה היא שכדי לייצר את התוצאה הנדרשת צריך להשקיע עבודת מחשוב מאומצת, אבל כדי לבדוק אם היא נכונה, צריך להשקיע משאבים מעטים .בביטקוין הוכחת עבודה היא העבודה שנדרשת מכורים להשקיע כדי שהבלוק שלהם יתקבל לשרשרת הבלוקצ'יין, וכך לקבל את הפרס שהבלוק מכיל עבורם. העבודה המצטברת של הכורים כדי לייצר בלוקים ולהוסיף אותם ליומן הפעולות, היא זו שמבטיחה את האמינות של היומן לאורך זמן.

כרייה - מנגנון האבטחה וניהול היומן של רשת הבלוקצ'יין. מטרת כריית הביטקוין היא להוכיח השקעה של כוח מחשוב באימות שרשרת הבלוקים הארוכה ביותר. כתמריץ ותגמול על תרומתם לניהול ואבטחת רשת הבלוקצ'יין הכורים יכולים לייצר מטבעות חדשים על פי כללים קבועים, וכן לגבות עמלות על העסקאות שהם מאשרים. לאחר הכרייה, המטבע החדש נכנס ומתווסף לפעילות בשווקים.

ICO - הנפקת טוקן ראשונית המהווה דרך חדשה לגיוס כספים המבוססת על חוזים חכמים ומאפשרת אינטראקציה מסוג חדש בין משקיעים למפתחים. ישנם שני סוגים מרכזיים של ICO – הנפקה ראשונית והנפקה חוזרת. מדובר על תהליך מכירה של מטבעות קריפטוגרפים המבוססים על טכנולוגיית הבלוקצ’יין.

טרנזקציה - פעולה של העברת הביטקוין מארנק לארנק. אפשר להסתכל על זה מקביל למילה עסקה, כאשר מועבר כסף מארנק לארנק אפשר לראות את פרטי הטרנזקציה (העסקה) בבלוקצ’יין.

HODL - מונח המציין החזקה לטווח ארוך של מטבעות.

 

Fear, uncertainty and doubt = FUD - מונח אשר פירושו פחד על ציבור המשקיעים שלא לצורך. בהקשר לביטקוין מילה זו מגיעה כאשר גוף מסויים מנסה להפחיד אנשים מלהשקיע ובכך לגרום לערך לרדת ולעשות רווחים מזה.

רשת הברק - נקראת באנגלית “lightning network” מערכת חדשה המאפשרת לבצע עסקאות ביטקוין מחוץ לבלוקצ’יין הראשי. פתרון זה פותר את בעיית האיטיות והעומס ברשת הבלקוצ’יין, ועוזר בביצוע עסקאות מהירות.

אם יש לכם עוד שאלות או מילים שהייתם רוצים להוסיף נשמח לשמוע ממכם :)

רוצה לקבל עוד מידע שווה בחינם?

הירשם לאתר ותקבל מאיתנו למייל סרטונים שהם חלק מקורס מקיף ועוד מידע - בחינם

***אנחנו מבטיחים לא לחפור***

העמוד הזה נוצר באחריות והגינות כלפי המשתמשים בו תוך שמירה על חוק הספאם וחוק ההגינות לצרכן.

מה זה אומר, קורסים באינטרנט?

קורס אינטרנטי הוא מקבץ סרטונים שמעבירים חומר לימודי בצורה מסודרת למידה באינטרנט מאוד פופולרית בשנים האחרונות בגלל שהיא חוסכת זמן, כסף,
ומשמעותית נוחה יותר מלמידה בקורס פיזי

* אנחנו לא יועצים פיננסים, ואין בלראות בקורס או בכל מה שכתוב באתר המלצה להשקיע או לעסוק בכל אופן שהוא בביטקוין או בשאר מטבעות וירטואלים.

 צור איתנו קשר במייל shilorrbitcoin@gmail.com