3 שאלות שיסבירו לך מה זה ביטקוין ב 5 דק'

אור עפג'ין

21.4.19

5 דק' קריאה

כל פעם שאנשים שואלים אותי מה אני עושה בחיים ועולה נושא הביטקוין, אני מוצא את עצמי נכנס איתם לשיחה להוטה על הנושא. לחלק יש ידע שגוי (לפעמים אפילו מאד) וחלק יודעים קצת. חשבתי לרשום את המאמר הזה כדי לעזור לעוד אנשים סקרנים להבין קצת יותר על ביטקוין- רק הדברים הבסיסיים.

בשביל להבין מה זה ביטקוין (המטבע המבוזר הראשון) נענה על 3 שאלות- לאיזו מטרה הביטקוין נוצר? איך הוא עובד? ולמה אנשים כל כך מתלהבים ממנו? אני לא הולך להרחיב יותר מידי ולהיכנס לפרטים כדי לשמור על המאמר הזה מתאים גם למי שמחפשים הסבר מהיר, אך עדיין אנסה להסביר את הנושא בצורה הכי ברורה שאפשר.

לאיזו מטרה נוצר הביטקוין?
הביטקוין הומצא ע"י אדם שכינה את עצמו בשם "סאטושי נאקמוטו" (זהותו האמיתית אינה ידועה). סאטושי הסביר במאמר על מטרת הביטקוין- מערכת תשלומים דיגיטלית מאחד לשני ללא מתווך. סתם בשביל הידע הכללי- סאטושי לא היה הראשון שחשב על רעיון כזה, במהלך השנים שלפני פרסום המאמר על הביטקוין נוסו מספר רעיונות ליצור מערכת תשלומים שכזאת- אך ללא הצלחה. במנגנון שעליו יושב הביטקוין אפשר לראות כיצד סאטושי לקח מרעיונות שנכשלו את הצדדים הטובים שבהם וחיבר אותם ביחד לכדי רעיון אחד עובד.
בשביל להבין למה אנשים בכלל לקחו את הביטקוין ברצינות, צריך להבין מה היה אורך הרוח באותה תקופה בקרב ראשוני המאמצים של הביטקוין. באותה תקופה, במיוחד בארה"ב, הייתה זו תקופה של התפתחות טכנולוגית עצומה, וכמו תמיד, כשדברים טובים נוצרים, תמיד יהיו כאלה שישתמשו בזה למטרות פחות טובות. במקרה שלנו, אותם אנשים שאימצו את הביטקוין לראשונה הם אותם אנשים שהאמינו שהמדינה עוקבת אחריהם ושהבנקים יודעים עליהם יותר מידי. הם לא אהבו שהרבה כוח מרוכז אצל מישהו/ישות אחת. לכן הם לא אהבו שהבנק וחברות האשראי מנצלים את הכוח שלהם כדי לגזור עמלות גבוהות על עסקאות ושהם יודעים כמה אתה מוציא ועל מה, ויכולים להשתמש בזה לטובתם. הם רצו פרטיות והם רצו להחזיר את הכוח חזרה לידיים של האינדיבידואל, הוו הם רצו את זה מאד. 
לכן כשהביטקוין נוצר, זה היה נראה הפתרון המושלם בשבילם (בגלל העמלות הנמוכות ובגלל שאין אף אדם אחד או ישות מרכזית ששולטת בביטקוין), אבל בגלל שעדיין חוץ מהם אף אחד לא הכיר את הביטקוין, הם לא יכלו לקנות איתו מוצרים או שירותים, והם העבירו אותו בינם לבין עצמם- בשביל הכיף.
*עובדה משעשעת- הפעם הראשונה שבה ניתן לביטקוין ערך אמיתי הייתה ב 22 למאי 2010. באותו יום מתכנת שכרה ביטקוין החליט שהוא מוכן לתת 10,000 ביטקוין שאז היו שווים $30 בערך למי שיביא לו 2 מגשים של פיצה.
איך הביטקוין עובד?
אז אמרנו שהביטקוין נוצר כדי לשמש מערכת תשלומים מאחד לשני ללא מתווך, או במילה אחת- כסף. אבל איך זה עובד? איך נוצר המצב שבו לא צריך מתווך? אם אין מתווך, מי שולט בביטקוין? מה קורה לביטקוין שאנחנו שולחים למישהו אחר?
המערכת עליה מתבסס הביטקוין נקראת בלוקצ'יין (Blockchain) וכשמה כן היא- שרשרת של בלוקים. בכל בלוק רשומות כל העסקאות של אותו זמן (מי העביר למי וכמה) ועוד מידע שקשור לשרשרת (כמו מספר הבלוק בשרשרת). כשאנחנו מעבירים ביטקוין הוא עובר ישירות מאיתנו למי שהעברנו לו, בלי לעבור דרך גוף שלישי. המערכת מאובטחת באמצעות טכנולוגיה חדשנית שנקראת Proof Of Work (לעתים גם POW) והיא שמונעת את הצורך בגוף שלישי שיתווך ויאמת עסקאות (קצת מאתגר להסביר על זה במאמר למתחילים, אבל אסביר על זה בפוסט בעתיד), והיא כוללת קריפטוגרפיה ועוד המון דברים שאמורים להגן על המערכת ולהפוך את הבלוקצ'יין לבלתי ניתן לחדירה (כמעט).

כורה מאושר מקבל את הביטקוין שלו (סתם, אני צוחק, ככה לא באמת נראה תהליך הכרייה)

אנשים שנקראים "כורים" אחראים לאמת עסקאות ולאשר אותם באמצעות מערכת הצבעות משוכללת (ה POW) והם מקבלים על זה ביטקוין כ"שכר טרחה". כל זה גורם לכך שאין אף אחד ששולט ביטקוין- אין שום גוף אחד שאם הוא רוצה יכול ליצור כמה ביטקוין שהוא רוצה (כמו שמדינות מדפיסות היום כסף) או להחליט שהכסף שלך יעבור למישהו אחר ללא רשותך. כל התפקידים של הבנק או חברת האשראי ניתן לכורים- והם המון אנשים שברוב המקרים לא מכירים אחד את השני (או מכירים רק כמה כורים בודדים). ככה נוצר מצב שהשליטה על המערכת נתונה בידי כמו גדולה של אנשים שלא קשורים אחד לשני שרק ביחד יש להם כוח ולבד אין להם כוח בכלל (בגלל איך שה POW עובד).

למה אנשים כל כך מתלהבים מהביטקוין?
היתרונות שקהילת הביטקוין רואה בו ומה שכל כך מלהיב אנשים לגבי הביטקוין זה החירות שהוא מביא איתו. הביטקוין מוסיף אפשרויות, לא מצמצם אותן. הוא נותן אפשרות למי שרוצה להחזיר את הכוח על הכסף שלו לידיים שלו, ללא צורך בחברה שתשמור לו על הכספים או תעביר אותם בשבילו. הוא נותן למי שרוצה הזדמנות להיות אחראי על הכסף שלו בצורה מלאה ובטוחה- אתה היחיד שיודע את המפתח הפרטי שלך שרק בעזרתו אפשר לשלוח למישהו כסף מהארנק שלך, העמלות קטנות מאד יחסית (משתנה אבל בדר"כ כמה עשרות אגורות, בין אם העברת כמה מאות שקלים או מיליונים), בסכומים מאד קטנים העמלות האלה בעייתיות, אבל כבר יש כיוון לפתרונות יצירתיים שימנעו לגמרי את עניין העמלות (0 ש"ח עמלה)- בעיקר על מטבעות אחרים כרגע שהם לא ביטקוין.
אמנם עדיין זה לא פשוט ואין אפלקציה שעושה לך את זה כמו "פפר פיי" או "ביט", אבל הפוטנציאל של העברת כספים ממקום למקום במהירות גבוהה יחסית- שמנצלת את היתרון של האינטרנט וחוסכת לפעמים ימים כשמדובר בהעברות בין מדינות- היא עצומה. 
בהקשר הזה יש לציין שלביטקוין יש עוד כברת דרך לעשות לפני שיהיה מאומץ ברמה עולמית. אמנם מי שקצת מבין היום יכול לשלוח כספים מהר ובצורה מאובטחת, אבל בשביל שהביטקוין יאומץ ככסף לגיטימי צריך שתהליך ההעברה יהיה פשוט גם לאנשים שלא מבינים בביטקוין ולא בהכרח רוצים להבין אלא רק להשתמש בו. זה צריך להיעשות בצורה אינטואיטיבית כמו שאנחנו מכירים היום באפלקציות התשלום השונות (למשל שבמקום כתובות ארוכות ומסובכות שאפשר לטעות בהן, אנחנו נראה פשוט אנשי קשר והכתובות שלהם יהיו מאחורי הקלעים).
הירשם לאתר ותקבל מאיתנו למייל סרטונים שהם חלק מקורס מקיף ועוד מידע - בחינם

***אנחנו מבטיחים לא לחפור***

רוצה לקבל עוד מידע שווה בחינם?

העמוד הזה נוצר באחריות והגינות כלפי המשתמשים בו תוך שמירה על חוק הספאם וחוק ההגינות לצרכן.

מה זה אומר, קורסים באינטרנט?

קורס אינטרנטי הוא מקבץ סרטונים שמעבירים חומר לימודי בצורה מסודרת למידה באינטרנט מאוד פופולרית בשנים האחרונות בגלל שהיא חוסכת זמן, כסף,
ומשמעותית נוחה יותר מלמידה בקורס פיזי

* אנחנו לא יועצים פיננסים, ואין בלראות בקורס או בכל מה שכתוב באתר המלצה להשקיע או לעסוק בכל אופן שהוא בביטקוין או בשאר מטבעות וירטואלים.

 צור איתנו קשר במייל shilorrbitcoin@gmail.com